Dlaczego warto stosować butelki airless w pielęgnacji twarzy?

Co to jest system airless i jak działa?
System airless to nowoczesne rozwiązanie stosowane w różnych opakowaniach, w tym tych kosmetycznych. Mechanizm zapobiega dostawaniu się powietrza do wnętrza pojemnika podczas użytkowania produktu. W tradycyjnych butelkach i słoiczkach każdorazowe otwarcie naraża zawartość na kontakt z tlenem. Niektóre substancje są na to szczególnie wrażliwe i mogą zwyczajnie się psuć, przez co czas trwałości preparatu znacznie się skraca. Dlatego ochrona kosmetyków przed utlenianiem jest tak ważna.
Mechanizm airless wykorzystuje specjalny tłok lub elastyczną membranę, która przesuwa się ku górze w miarę dozowania produktu. Dzięki temu wewnątrz butelki nie tworzy się podciśnienie, a powietrze z zewnątrz nie ma możliwości dostania się do środka. Pojemniki i opakowania plastikowe nie muszą być otwierane, aby można było wydobyć ich zawartość. Pompka podaje idealną ilość produktu, co dodatkowo zwiększa komfort użytkowania.
Butelki airless w codziennej pielęgnacji – jakie mają zalety?
Wprowadzenie tego rodzaju opakowań do branży kosmetycznej przyniosło za sobą wiele korzyści. Systemy airless doceniają zarówno producenci, jak i użytkownicy produktów. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na to, jak dużą ochronę zapewniają butelki plastikowe tego rodzaju. Wiele formuł zawiera delikatne składniki aktywne, które pod wpływem powietrza, światła i zanieczyszczeń niszczeją lub zmieniają swoje właściwości. Odpowiednie zamknięcie pozwala zachować deklarowaną skuteczność przez pożądany okres przydatności do użycia.
Warto mieć świadomość, że przy otwieraniu produktu i pobieraniu jego zawartości palcami do środka przedostaje się nie tylko tlen, ale też różne mikroorganizmy. System airless ogranicza ryzyko przeniesienia bakterii czy zarodników pleśni. Ta kwestia ma ogromne znaczenie w przypadku kosmetyków, które nie zawierają konserwantów lub zawierają je w bardzo małych ilościach. Dozowanie produktu jest więc czyste i bezpieczne.
Takie rozwiązanie minimalizuje także marnowanie produktu. W przypadku wielu klasycznych opakowań trudno jest wydobyć resztkę, która zebrała się na dnie lub ściankach. Pojemniki airless umożliwiają niemal całkowite wykorzystanie kosmetyku. Jak już wspomnieliśmy, tłok wewnątrz przesuwa się w górę wraz z każdym naciśnięciem pompki, przemieszczając przy tym zawartość. Dzięki temu użytkownik może wykorzystać każdą porcję produktu.
Jakie produkty najlepiej nadają się do opakowań airless?
Ze względu na konstrukcję tego rodzaju pojemników nie wszystkie formuły mogą być w nich umieszczane. Słoiczki i butelki airless nie sprawdzą się w przypadku bardzo gęstych i treściwych kosmetyków, ponieważ dozowanie ich przy pomocy pompki byłoby zwyczajnie niewygodne. Tak więc kiedy to rozwiązanie sprawdzi się najlepiej?
- Sera i koncentraty – te formuły często zawierają mocne składniki aktywne, których stabilność jest istotna dla bezpieczeństwa i efektywności działania.
- Kremy do twarzy i okolic oczu – szczególnie te przeznaczone dla cer problematycznych, trądzikowych i wrażliwych, które wymagają szczególnej ochrony przed drobnoustrojami.
- Emulsje i lotiony do ciała – opakowania airless umożliwiają bardzo wygodne dozowanie lekkich i nieco płynnych konsystencji.
- Dermokosmetyki – kosmetyki używane do zwalczania różnych problemów skórnych często mają ograniczoną ilość dodatków konserwujących, dlatego wymagają dużej ochrony, podobnie jak produkty naturalne i organiczne.
W drogeriach i aptekach można zobaczyć coraz więcej produktów zapakowanych w tego typu pojemniki. Znajdują się w nich kremy do rąk, balsamy do ciała czy podkłady do twarzy. Opakowania z systemem airless są bardzo uniwersalne. Oferujemy je w różnych pojemnościach: 15 ml, 30 ml i 50 ml. Dzięki temu rozmiar można idealnie dopasować do rodzaju kosmetyku.
Szkło czy plastik – jakie pojemniki mogą mieć system airless?
Dozowniki airless można umieszczać w różnych opakowaniach. Dobrze sprawdzają się w przypadku szkła, jednak najczęściej są w nie wyposażone butelki i słoiki plastikowe. Takie rozwiązanie oferuje użytkownikom największą wygodę, a jednocześnie zmniejsza ryzyko przypadkowego rozbicia pojemnika. Plastik jest tworzywem lekkim, elastycznym i wysoce odpornym mechanicznie. Dzięki temu jego transport i magazynowanie nie sprawiają problemów.
Nasze opakowania airless są wykonane z nieprzezroczystego materiału. Dzięki temu chronią zawartość przed powietrzem i zanieczyszczeniami, a także promieniowaniem słonecznym. To ważne w przypadku światłoczułych składników, takich jak witamina C, którą coraz częściej można znaleźć w produktach do twarzy. Prosty, minimalistyczny design pojemników umożliwia łatwą personalizację. Na opakowaniach można umieścić dowolne nadruki czy etykiety.
Wpływ opakowania airless na trwałość i higienę kosmetyku
Co dają opakowania airless? Pielęgnacja twarzy i ciała jest dzięki nim nie tylko wygodniejsza, ale też bezpieczniejsza. To estetyczne i funkcjonalne rozwiązania, które mogą wydłużać świeżość produktów. Ograniczają ekspozycję na tlen, pomagając zachować właściwości składników aktywnych na dłużej. Eliminują bezpośredni kontakt zawartości ze skórą, co zmniejsza ryzyko rozwoju bakterii i grzybów wewnątrz pojemnika. Pompka zapewnia stałą dawkę produktu w optymalnej ilości, dzięki czemu zapobiega nadmiernemu dozowaniu i marnowaniu preparatu.
Szczelne zamknięcie i brak konieczności otwierania opakowania umożliwia zmniejszenie ilości środków konserwujących w formule kosmetyku. Butelki airless należą do najbardziej higienicznych i bezpiecznych opakowań do codziennego użytku.