Dlaczego warto inwestować w szklane butelki w biznesie?

6 października 2021

Szklane opakowania są stosowane w dziesiątkach branż, a jedną z nich jest przemysł spożywczy. Szklane butelki na soki i słoiki na przetwory owocowo-warzywne idealnie nadają się do przechowywania sosów i dżemów, Dziś trudno wyobrazić sobie browar, czy winnicę, która nie jest klientem producenta butelek szklanych. Dlaczego warto inwestować w szklane opakowania w biznesie spożywczym? Przemawia za tym wiele argumentów. Jednym z nich jest ekologia i zrównoważony rozwój.

Szklane butelki na soki i ekologia

FEVE to skrót od nazwy Europejska Federacja Opakowań Szklanych. Organizacja publikuje dane branżowe, które pomogą zrozumieć, jak dużą częścią gospodarki europejskiej jest recykling szkła. Wynika z nich, że jako konsumenci europejscy zbieramy rocznie około 30 miliardów opakowań (słoiki, szklane butelki na soki, piwo, wino itd.) do recyklingu i zdecydowana większość z nich jest transportowana do ponownego przetopienia w hutach szkła.

Wskaźnik poziomu opakowań szklanych oddanych do recyklingu w Polsce wynosi około 62,50 proc. (dane z 2017 roku). Jeżeli spojrzeć na średnią w Europie to jest ona o około 15 proc. większa. Jest więc jeszcze sporo do zrobienia w tej kwestii w naszym społeczeństwie. Producent butelek szklanych, który działa w przemyśle spożywczym ma możliwości wpłynięcia na konsumentów. Spodziewamy się efektywnych działań proekologicznych, które przyniosą wzrost ilości oddanych do ponownego przetopienia opakowań, takich jak szklane butelki na soki i inne napoje.

Recykling szkła

Szklane opakowania mogą mieć finezyjne kształty, kolory oraz różne pojemności, a także nowoczesne sposoby dozowania i zamykania. Najprostszym sposobem zabezpieczenia, w jaki są wyposażone szklane butelki na soki to kapsle i zakrętki. Do zamykania butelek z winem używa się korków. Wiele osób decydujących się na zakup produktów opakowanych w szkło podkreśla ekologiczny aspekt swojego wyboru.

Szkło może być poddawane recyklingowi w nieskończoność, tworząc tzw. obieg zamknięty. Jest to przykład surowca, który można opisać jako cyrkularny. Zużyte opakowania zostają przekształcone w coś nowego i ponownie wykorzystane. Kształt, pojemność, a nawet kolor to tylko przejściowe formy szkła. Słoik o pojemności 250 ml, w którym kupiliśmy dżem truskawkowy, może zostać przetopiony. Z odzyskanego surowca wyprodukowane zostaną np. pojemniki do przechowywania cukru i soli o pojemności 500 ml. Opcji jest mnóstwo – na tym właśnie polega cyrkularność.

Szklane opakowania przyjazne dla środowiska

Szkło jest przyjazne dla środowiska, gdyż powstaje z przetopionego kwarcu. Po pewnym czasie rozpadnie się na drobinki przypominające piasek i wróci do natury. Jeśli zużyte opakowania nie zostaną przetopione w hucie szkła, nie będą powodem skażenia gleby i wód tak, jak tworzywo sztuczne. Bez wątpienia szkło warto przetwarzać, gdyż zasoby piasku nie są nieograniczone. Wykorzystanie szklanej stłuczki jest znacznie rozsądniejsze w obecnej sytuacji na Ziemi.

Dzięki temu, że w gospodarstwach domowych segreguje się odpady, zbiera słoiki i szklane butelki na soki, możliwe jest znaczne oszczędzanie energii i surowców. W Unii Europejskiej aż 125 tys. miejsc pracy jest związana z recyklingiem opakowań ze szkła. Ta gałąź gospodarki europejskiej ma więc duże znaczenie i wciąż dynamicznie się rozwija.

Zalety szklanych opakowań

Jakie są korzyści z używania szklanych butelek i dlaczego szkło jest takim wdzięcznym materiałem opakowaniowym? Główną zaletą jest obojętność chemiczna. Opakowanie szklane nie wchodzi w reakcje z substancją, z którą ma styczność. Ma to wymierne korzyści w przemyśle spożywczym. Dzięki temu, że producent zastosuje szklane butelki do soków, opakowanie nie wpływa na zmianę koloru ani smaku zawartości butelki. Żywności, a także preparaty kosmetyczne, zamknięte w szklanym opakowaniu pozostają niezmienione. Niestety nie da się powiedzieć tego samego o opakowaniach z tworzyw sztucznych (z plastiku), który może mieć tendencję do przejmowania kolorów. 

 

Dzięki rozwojowi technologii i wieloletnim badaniom szkło stało się dużo bardziej wytrzymałe niż dawniej. Producentom szklanych opakowań udało się uzyskać bardzo uniwersalny materiał opakowaniowy, który znajduje zastosowanie w dziesiątkach branż. Mimo ogromnych zalet szklane butelki i słoiki mają swoje wady. Jedną z nich jest ograniczona odporność na wysokie temperatury (mogą pękać). Wymagają także ostrożności podczas transportu i są cięższe niż plastik.

Szkło nie zawiera bisfenolu i innych szkodliwych dla zdrowia związków. Wybierając szklane opakowania, nie musimy sprawdzać, czy zawierają one niezdrowe BPA. Butelki i słoiki uważane są za neutralny i bezpieczny sposób pakowania żywności. Z tego powodu większość dań dla małych dzieci sprzedawana jest w szklanych słoiczkach, które przed napełnieniem są sterylizowane. Producent butelek szklanych i słoików dostarcza więc idealne rozwiązanie, z którym rodzice mogą się czuć całkowicie bezpiecznie.