Własne kosmetyki – jak wybrać opakowanie?

6 października 2021

Własne kosmetyki to przyjemność i satysfakcja z posiadania wyjątkowych umiejętności do komponowania kremów, szamponów, czy peelingów. Cenne składniki wymagają odpowiedniej oprawy. Zobacz, jakie zalety mają butelki i słoiki szklane, a także akcesoria, które uzupełniają nasze opakowania do kosmetyków.

Własne kosmetyki bez konserwantów

Priorytetem przy wyborze opakowania na kosmetyki, jest ochrona zawartość przed utlenianiem, promieniowaniem UV i wysychaniem. Wielkość opakowania jest nie bez znaczenia w przypadku kremów i olejków, które pod wpływem wyższej temperatury tracą konsystencję i jełczeją. Procesy takie zachodzą naturalnie w tłuszczach podczas ich długiego przechowywania. Jełczenie jest wynikiem utleniania kwasów tłuszczowych lub hydrolizy zawartych w tłuszczach wiązań estrowych. W ciemnym, szklanym słoiku procesy te zachodzą wolniej.

Jak przechować kosmetyki bez konserwantów?

We własnych kosmetykach zazwyczaj nie stosuje się konserwantów i sztucznych barwników. Znacznie prościej byłoby sięgnąć po produkty ze sklepowej półki, gdyby odpowiadał nam skład preparatów z długim terminem przydatności. Dlatego tak bardzo duże znaczenie odgrywa jakość opakowania na kosmetyki, w których przechowujemy domowe środki do pielęgnacji. Butelki i słoiczki muszą cechować się trwałością oraz odpornością na uszkodzenia. Ponadto opakowania na kosmetyki powinny ułatwić korzystanie z preparatu i dawać możliwość zużycia go do ostatniej kropli.

Ekologiczne słoiki szklane na kremy

Dla osób, które uważają, że dbanie o ekologię jest ważną kwestią, słoiki szklane na kremy będą świetnym wyborem i jeszcze jednym krokiem do życia bardziej eko. Wiele ekskluzywnych marek kosmetycznych chce tworzyć swoje produkty zgodnie z ideą zero waste. Twoja prywatna marka kosmetyków też może podążać tą drogą. Sięgnij po słoiki szklane do przechowania swoich wyrobów, aby nie utraciły ani odrobiny ze swoich cennych właściwości pielęgnacyjnych.

Bycie eko to nie jest krótkotrwała moda na naturalność. W obecnych czasach dbanie o środowisko staje się koniecznością. Wyeliminowanie plastiku lub przynajmniej znaczne ograniczenie zużycia wyrobów z tworzywa sztucznego to cel, który stawia sobie wiele osób nakierowanych na ochronę przyrody.

Recykling szklanych opakowań w Polsce

Znane marki kosmetyczne zastępują sztuczne tworzywa takimi, które da się wykorzystać ponownie. Dzięki temu ograniczają zaśmiecanie Ziemi. Dane branżowe, które zostały opublikowane przez Europejską Federację Opakowań Szklanych (FEVE) mówią o tym, że większość z około 30 miliardów rocznie zebranych do recyklingu opakowań szklanych wróci do przetopienia w hutach szkła.

W Polsce wskaźnik poziomu recyklingu opakowań szklanych wynosi około 62,50 proc. (dane z 2017 roku). Średnia europejska to 76 proc. Oznacza to, że jest jeszcze sporo do zrobienia w tej kwestii w naszym społeczeństwie i w przemyśle. Trzeba przyznać, że działania proekologiczne przynoszą efekty i co roku notowany jest znaczny wzrost w branży recyklingu.

Recykling szkła w zdecydowany sposób umożliwia zmniejszenie śladu środowiskowego. Dzięki temu, że w naszych gospodarstwach domowych zbiera się słoiki i butelki (także opakowania do kosmetyków), a następnie umieszcza je w przeznaczonych do tego pojemnikach, możliwe jest znaczne oszczędzanie energii i surowców. W Unii Europejskiej aż 125 tys. miejsc pracy jest związana z recyklingiem opakowań ze szkła. Jak widać, jest to spora gałąź gospodarki europejskiej, która wciąż dynamicznie się rozwija.

Szklane butelki na hydrolat, olejek lub tonik

Szklane butelki na kosmetyki wykonane są z wysokiej jakości szkła w różnych kształtach i pojemnościach, a także kolorach. Każdy może teraz sięgnąć po opakowanie w pełni dostosowane do cech produktu. Kosmetyki w szklanych butelkach doskonale się przechowują i nie tracą swoich wartości. Poza tym szkło jest atrakcyjnym materiałem, który bardzo ładnie prezentuje się na toaletce. 

Wiele klientek, które samodzielnie komponuje swoje kosmetyki do pielęgnacji, zdecydowanie woli stosować wyroby szklane jako opakowanie. Szkło powszechnie uważane jest za bardziej naturalne i ekologiczne, a przez to mniej szkodliwe dla środowiska, o czym wspominaliśmy już wcześniej.

Opakowanie na kosmetyki (np. hydrolat, olejek) Butelka szklana 10 ml niebieska

Do butelki pasuje pipeta szklana lub atomizer.

Kolorowe szklane butelki można dopasować do produktu. Dzięki technice barwieniu szkła w masie uzyskuje się jednolity kolor, równy na całej powierzchni szkła i opakowanie wygląda bardzo estetycznie.

Odpowiednie akcesoria do butelek sprawią, że używanie własnoręcznie przygotowanych kosmetyków będzie czystą przyjemnością. Sięgnij po atomizery, nakrętki lub pipety z naszego sklepu i ciesz się domowymi kosmetykami bez ograniczeń.